Про реалізацію експериментального проекту щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені
Про реалізацію експериментального проекту щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства економіки, Державного центру зайнятості стосовно реалізації протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити такі, що додаються:
Порядок реалізації експериментального проекту щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені;
перелік професій для професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені.
3. Міністерству освіти і науки забезпечити формування, оновлення та розміщення на офіційному веб-сайті переліку закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які мають ліцензію на освітню діяльність, за професіями, які визначені у переліку професій для професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені, та інформування про результати роботи щокварталу до 10 числа наступного місяця Державного центру зайнятості.
4. Міністерству економіки за участю Державного центру зайнятості протягом двох місяців після завершення реалізації експериментального проекту подати за результатами його реалізації Кабінетові Міністрів України звіт та пропозиції щодо внесення відповідних змін до законодавчих актів.
Прем'єр-міністр України |
Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 |
|
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені (далі - експериментальний проект).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про зайнятість населення”, “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, “Про освіту”, “Про професійну (професійно-технічну) освіту”, “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
3. Метою реалізації експериментального проекту є забезпечення ринку праці кваліфікованими робітничими кадрами, підтримання конкурентоспроможності жінок, які проходять професійне навчання, для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені.
4. Учасниками експериментального проекту є жінки, які проходять професійне навчання для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені, та які є застрахованими особами (далі - особи), та заклади професійної (професійно-технічної) освіти (далі - заклади освіти).
5. Координаторами експериментального проекту є Мінекономіки, МОН, Державний центр зайнятості.
6. Відповідальними за організацію та забезпечення реалізації експериментального проекту є регіональні центри зайнятості - Центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські центри зайнятості та їх філії (далі - центр зайнятості).
7. Джерелами фінансування експериментального проекту є кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд).
8. Професійне навчання осіб здійснюється шляхом первинної професійної підготовки або перепідготовки чи професійного (професійно-технічного) навчання.
9. Професійне навчання здійснюється закладами освіти, які мають ліцензію на освітню діяльність за професіями, що визначені у переліку професій для професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1302 (далі - перелік професій), і є резидентами.
Перелік професій оприлюднюється на офіційному веб-сайті центру зайнятості.
10. Професійне навчання осіб організовується на замовлення роботодавця шляхом подання до центру зайнятості за місцезнаходженням роботодавця заяви про потреби у навчанні фахівців роботодавця за формою, затвердженою Державним центром зайнятості.
Заява може бути подана в паперовій або електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації та з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Центр зайнятості оприлюднює на офіційному веб-сайті інформацію про організацію професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені, з урахуванням потреби роботодавців.
11. Особа здійснює вибір професії з числа професій, визначених у переліку професій.
12. Особа здійснює вибір закладу освіти для проходження професійного навчання з числа закладів освіти, визначених у переліку закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які здійснюють професійне навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені (далі - перелік закладів освіти), який сформований МОН та розміщений на його офіційному веб-сайті.
13. Для проходження професійного навчання особа подає до центру зайнятості заяву за формою згідно з додатком 1, а також пред’являє:
документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
наявний у неї документ про базову середню або повну загальну середню, або професійну (професійно-технічну), або фахову передвищу, або вищу освіту або дублікат одного із зазначених документів, або єДокумент про освіту;
документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), який надається у разі відсутності в паспорті громадянина України інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Заява про направлення на професійне навчання (далі - заява) може бути подана в паперовій або електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації та з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Заява також може бути подана в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (за наявності технічної можливості) в довільній формі із зазначенням інформації, передбаченої у заяві за формою згідно з додатком 1, і накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
У разі подання заяви в електронній формі особа додає до неї електронні копії зазначених у цьому пункті документів.
Подання заяви та обробка інформації, зазначеної в ній, здійснюються з дотриманням вимог Законів України
“Про захист персональних даних” та “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
Якщо інформація про документи, зазначені у цьому пункті, відсутня в державних реєстрах, центром зайнятості у присутності особи виготовляються копії таких документів, які засвідчуються підписом особи.
Особа має право на безоплатне отримання від центру зайнятості повної та достовірної інформації про порядок та умови професійного навчання.
14. Центр зайнятості розглядає заяву та не пізніше ніж на п’ятий робочий день з дня її надходження приймає рішення про направлення особи на професійне навчання (далі - рішення), яке оформлюється наказом центру зайнятості.
У разі подання документів в неповному обсязі або подання недостовірних даних центр зайнятості залишає заяву без розгляду, про що протягом одного робочого дня з дня її надходження повідомляє особі способом, зазначеним нею в заяві.
Особа протягом трьох робочих днів з дня надходження від центру зайнятості повідомлення може подати відсутні або уточнюючі документи.
У разі неподання особою відсутніх або уточнюючих документів центр зайнятості не пізніше ніж на п’ятий робочий день з дня подання особою заяви приймає рішення про відмову в направленні особи на професійне навчання, яке оформлюється наказом центру зайнятості, та протягом трьох робочих днів повідомляє особі способом, зазначеним нею в заяві.
15. Центр зайнятості наступного робочого дня після прийняття рішення інформує заклад освіти та надсилає заявку на організацію професійного навчання за формою, затвердженою Державним центром зайнятості.
Заклад освіти протягом двох робочих днів з дня отримання заяви надає підтвердження можливості навчання особи в закладі освіти за формою, затвердженою Державним центром зайнятості, в якому зазначає дату початку навчання, форму та строки професійного навчання.
У разі відмови закладу освіти прийняти особу на навчання центр зайнятості інформує про це особу та пропонує обрати інший заклад освіти із зазначених у переліку закладів освіти.
Центр зайнятості наступного робочого дня після отримання підтвердження від закладу освіти інформує особу, яка подала заяву, про рішення та дату початку професійного навчання в обраному закладі освіти за обраною професією та видає направлення на професійне навчання за формою згідно з додатком 2 в паперовій або електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації.
16. Центр зайнятості укладає з роботодавцем, який подав заяву про потребу у навчанні фахівців, та особою в письмовій формі договір про організацію професійного навчання. Примірна форма договору про організацію професійного навчання затверджується Державним центром зайнятості.
Особа зобов’язується пройти повний курс професійного навчання та протягом 15 календарних днів з дати його завершення працевлаштуватися за набутою професією.
Роботодавець бере участь у кваліфікаційній атестації та надає особі робоче місце для проходження виробничого навчання, виробничої практики, проведення кваліфікаційної атестації.
Роботодавець може проводити співбесіду з особами, які виявили бажання пройти професійне навчання за заявленою роботодавцем професією, перед укладенням договору про організацію професійного навчання.
Роботодавець зобов’язується протягом 15 календарних днів з дати завершення професійного навчання працевлаштувати особу.
17. Направленням на професійне навчання гарантується оплата центром зайнятості закладу освіти вартості професійного навчання в розмірі, що не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на дату прийняття рішення про його видачу.
Якщо вартість професійного навчання перевищує зазначений розмір, різниця вартості професійного навчання може бути оплачена особою самостійно або роботодавцем, або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
У разі здійснення оплати вартості професійного навчання роботодавцем або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, умови надання та повернення різниці вартості професійного навчання визначаються договором про організацію професійного навчання.
18. Зарахування особи на професійне навчання здійснюється закладом освіти відповідно до законодавства.
Договір про професійне навчання укладається між закладом освіти та особою.
Особа зобов’язана дотримуватися умов договору про професійне навчання та правил внутрішнього розпорядку закладу освіти.
19. Професійне навчання здійснюється за очною (денною, вечірньою), дистанційною, дуальною формами здобуття освіти або шляхом їх поєднання.
20. Строк професійного навчання визначається робочими навчальними планами та освітніми програмами і не може перевищувати 10 місяців.
Заклад освіти погоджує робочі навчальні плани з роботодавцем, який подав заяву про потребу у навчанні фахівців.
21. Заклад освіти протягом п’яти робочих днів після укладення з особою договору про професійне навчання подає центру зайнятості, який видав особі направлення на професійне навчання, копію такого договору, засвідчену уповноваженою особою закладу освіти, розрахунок вартості витрат на професійне навчання, відомості про рахунок закладу освіти для оплати вартості професійного навчання із зазначенням прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) особи, відривну частину направлення на професійне навчання з відміткою про прийняття на професійне навчання.
22. Відповідальність за обґрунтованість вартості професійного навчання, достовірність інформації про професійне навчання особи, що подається центру зайнятості, покладається на заклад освіти.
Заклад освіти інформує центр зайнятості, який видав особі направлення на професійне навчання, про виконання особою умов договору про професійне навчання, зокрема відвідування занять і виконання освітньої програми щомісяця.
23. Центр зайнятості здійснює протягом 10 робочих днів з дня надходження документів, зазначених у пункті 21 цього Порядку, оплату вартості професійного навчання відповідно до пункту 17 цього Порядку та проводить протягом 30 календарних днів після отримання закладом освіти коштів звірення взаєморозрахунків з ним.
24. У разі порушення особою умов договору про професійне навчання заклад освіти повідомляє протягом п’яти робочих днів про таке порушення центру зайнятості, який видав направлення на професійне навчання.
25. У разі дострокового розірвання договору про професійне навчання заклад освіти подає протягом п’яти робочих днів центру зайнятості, який видав направлення на професійне навчання, копію наказу про дострокове припинення навчання із зазначенням причин для дострокового розірвання особою договору про професійне навчання, розрахунок невикористаної частини коштів Фонду, передбачених для оплати вартості професійного навчання, та повертає протягом трьох робочих днів таку частину коштів на рахунок центру зайнятості, який видав направлення на професійне навчання, із зазначенням у платіжній інструкції прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) особи, номера направлення на професійне навчання.
У разі дострокового припинення професійного навчання без поважних причин особа здійснює відшкодовування протягом 30 робочих днів шляхом перерахування на рахунок закладу освіти частини його витрат за період фактичного професійного навчання. Заклад освіти протягом п’яти робочих днів повертає на рахунок центру зайнятості, який видав особі направлення на професійне навчання, кошти, що надійшли від особи, із зазначенням у платіжній інструкції прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) особи і номера направлення на професійне навчання.
Поважними причинами для дострокового припинення професійного навчання вважаються:
набрання законної сили вироком суду про засудження особи до позбавлення волі, обмеження волі, арешт (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням);
смерть особи або оголошення судом особи померлою, або визнання судом особи безвісно відсутньою чи недієздатною, або обмеження судом цивільної дієздатності особи;
стан здоров’я особи, яка має медичні протипоказання щодо продовження професійного навчання за професією або її подальшої роботи за набутою професією, що підтверджено документально закладом охорони здоров’я;
проходження зборів військовозобов’язаними та резервістами згідно із Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”;
призов на військову службу під час мобілізації або залучення особи до виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
відпустка у зв’язку з усиновленням дитини;
інші причини, що не залежать від особи, підтверджені документально.
26. За результатами професійної підготовки, перепідготовки, професійного (професійно-технічного) навчання особа отримує свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації відповідно до законодавства.
27. Після закінчення професійного навчання особи заклад освіти протягом п’яти робочих днів подає центру зайнятості, який видав особі направлення на професійне навчання, копію наказу про відрахування її із закладу освіти у зв’язку із закінченням професійного навчання.
28. У разі відмови особи від працевлаштування після проходження нею професійного навчання за кошти Фонду така особа відшкодовує протягом 30 робочих днів з дати закінчення професійного навчання центру зайнятості суму витрат на професійне навчання.
29. У разі відмови роботодавця, який подав заяву про потребу у навчанні фахівців, від працевлаштування особи після проходження нею професійного навчання за кошти Фонду роботодавець протягом 30 робочих днів з дати завершення особою професійного навчання відшкодовує центру зайнятості суму витрат на професійне навчання.
30. Фінансування професійного навчання осіб під час реалізації експериментального проекту здійснюється за рахунок коштів Фонду в межах видатків, передбачених на зазначені цілі у бюджеті Фонду на відповідний рік.
31. Складення та подання фінансової звітності про використання коштів Фонду, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
32. Державний центр зайнятості щомісяця до 10 числа подає Мінекономіки інформацію про стан реалізації експериментального проекту.
|
Додаток 1 |
ЗАЯВА
про направлення на професійне навчання
|
Додаток 2 |
Направлення на професійне навчання
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПЕРЕЛІК
професій для професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені
Найменування професії |
Код професії, спеціальності* |
верстатник деревообробних верстатів |
7423 |
верстатник широкого профілю |
8211 |
водій автотранспортних засобів** |
8322 |
водій навантажувача |
8334 |
водій трамвая |
8323 |
водій тролейбуса |
8323 |
електрогазозварник |
7212 |
електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування |
7241 |
електромонтер з ремонту та обслуговування сонячних електроустановок |
7241 |
майстер з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів |
7241 |
майстер з монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики |
8169 |
машиніст екскаватора |
8111 |
машиніст крана (кранівник) |
8333 |
машиніст крана металургійного виробництва |
8333 |
монтажник систем утеплення будівель |
7129 |
оператор верстатів з програмним керуванням |
8211 |
оператор дистанційно керованих апаратів |
8990 |
оператор котельні |
8162 |
помічник машиніста електровоза |
8311 |
помічник машиніста тепловоза |
8311 |
слюсар з ремонту колісних транспортних засобів |
7231 |
слюсар з ремонту рухомого складу |
7233 |
слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування |
7233 |
слюсар-ремонтник |
7233 |
столяр |
7422 |
столяр будівельний |
7124 |
тесляр |
7124 |
токар |
8211 |
тракторист |
8331 |
тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва |
8331 |
фрезерувальник |
8211 |
* Код професії згідно з Національним класифікатором України “Класифікатор професій” ДК 003:2010, затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28 липня 2010 р. № 327.
** Для здобуття професії “Водій автотранспортних засобів” для керування транспортними засобами категорій С1, С, D1, D, С1Е, СЕ, D1E і DE.
|
Про реалізацію експериментального проекту щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені |
Законодавство України |
Документи та файли
- Сигнальний документ — f540214n109.docx від 20.11.24 10:50, 22 кб
- Сигнальний документ — f540214n110.docx від 20.11.24 10:50, 20 кб
Публікації документа
- Урядовий кур'єр від 19.11.2024 — № 234
- Офіційний вісник України від 13.12.2024 — 2024 р., № 105, стаття 6674, код акта 128646/2024