Щодо питань дотримання нормативно – правових актів у галузі електроенергетики
У зв’язку з чисельним встановленням автономних (резервних) джерел живлення електричної енергії та з метою дотримання належного технічного стану та безпечної експлуатації електроустановок на об’єктах теплопостачання, закладах охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери, державних установах, Управління Держенергонагляду у Волинській області нагадує щодо необхідності дотримання чинних нормативно-правових актів
Згідно з вимогами глави 9 розділу VIII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики та вугільної промисловості від 25.07.2006 № 258 (у редакції наказу Міністерства енергетики України від 13.02.2012 № 91) (далі – ПТЕЕС), визначено вимоги до автономних стаціонарних і пересувних джерел електричної енергії, таких як дизельні, бензинові, газотурбінні та інші електростанції одиничною потужністю до 1000 кВт (далі - автономні електростанції), що використовуються як основні або резервні джерела живлення струмоприймачів споживачів, але не працюють паралельно з електромережою електропередавальної організації (оператора системи розподілу (далі - ОСР)). Згідно з вимогами пункту 9.1 глави 9 розділу VIII ПТЕЕС автономні електростанції повинні експлуатуватись відповідно до інструкції з експлуатації підприємства-виробника. Схеми їх підключення до електромережі споживачів також повинні унеможливлювати подачу напруги в електромережу 0,22 кВ - 0,38 кВ ОСР. До експлуатації допускаються автономні електростанції, на яких повністю змонтовані, перевірені і випробувані в необхідному обсязі електрообладнання, пристрої захисту та автоматики, контрольно - вимірювальні прилади і сигналізація, засоби захисту. Під час прийняття в експлуатацію автономної електростанції режим роботи нейтралі електростанції і захисні заходи з електробезпеки повинні відповідати режиму роботи нейтралі та захисним заходам, реалізованим в електромережі споживача. Підключення автономної електростанції до електромережі споживача вручну допускається тільки за наявності блокувань між комутаційними апаратами, що унеможливлюють одночасну подачу напруги в мережу споживача і в мережу електропередавальної організації. Автоматичне увімкнення резервної автономної електростанції у разі зникнення напруги з боку електромережі електропередавальної організації повинно здійснюватися за допомогою пристроїв автоматики, що забезпечують попереднє вимкнення комутаційних апаратів електроустановок споживача від мережі електропередавальної організації та наступну подачу напруги електроприймачам від автономної електростанції. При цьому наявність електромеханічного блокування в електромережі споживача є обов’язковою. Пунктом 9.6 глави 9 розділу VIII ПТЕЕС передбачено, що перед уведенням в експлуатацію автономної електростанції споживач повинен розробити та узгодити з електропередавальною організацією інструкцію про порядок включення її в роботу та положення про взаємовідносини з електропередавальною організацією, що включатиме розділ «оперативне керування».
Інструкція про порядок включення в роботу автономної електростанції обов'язково повинна містити:
- список осіб споживача, які мають право оперативних переговорів з оперативними працівниками електропередавальної організації та право оперативних перемикань;
- наказ про призначення особи, відповідальної за технічний стан і експлуатацію автономної електростанції;
- номери телефонів диспетчерського зв'язку електропередавальної організації;
- узгоджену електропередавальною організацією електричну схему приєднання автономної електростанції до мережі електропередавальної організації.
Згідно з пунктом 9.19 глави 9 розділу VIII ПТЕЕС під час оформлення договору про постачання електричної енергії, акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності між ОСР і споживачем повинні бути вказані наявність автономних електростанцій, схеми їх увімкнень, їх установлена потужність і значення номінальної напруги.
Відповідно до пункту 5.5.12 глави 5.5 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312, споживачі, які мають у власності резервне джерело живлення (електроустановку, яка призначена для виробництва або перетворення та розподілу електричної енергії), про що має бути зазначено в договорі з оператором системи, несуть повну відповідальність за його технічний стан і готовність до своєчасного пуску.
Збитки та негативні наслідки від несвоєчасного або несанкціонованого пуску резервних джерел живлення відшкодовуються за рахунок їх власників.
Відділ капітального будівництва, житлово-комунального господарства
благоустрою, розвитку інфраструктури та комунальної власності
Маневицької селищної ради