Фінансові механізми для реалізації заходів із встановлення об’єктів сонячної генерації та установок зберігання енергії

  • 65

Фото без опису

На виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 червня 2024 року № 510-р «Деякі заходи щодо стабілізації роботи об’єднаної енергетичної системи України», в період до 31 грудня 2025 року необхідно здійснити низку заходів щодо встановлення енергогенеруючих установок, призначених для виробництва електричної енергії за рахунок енергії сонячного випромінювання для покриття споживання в громадських та адміністративних будівлях, закладах охорони здоров’я та закладах освіти, закладах та установах системи соціального захисту населення тощо.

Фінансування заходів здійснюватиметься за рахунок міжнародної технічної та гуманітарної допомоги, недержавних фондів підтримки розвитку відновлюваних джерел енергії та заходів з енергоефективності, а також інших не заборонених законодавством джерел фінансування.

Наразі доступні наступні фінансові механізми для реалізації заходів із встановлення об’єктів сонячної генерації та установок зберігання енергії:

1. Приватні домогосподарства

Програма державної підтримки разом з ФРП кредитування фізичних осіб

Хто може прийняти участь:

  • Потрібна СЕС потужністю 1-10 кВт + акумулятори до неї;
  • Вартість СЕС до 480 тис. грн;
  • Кредит може бути до 10 років;
  • Площа домогосподарства сумарна до 250 м. кв.;
  • Достатній рівень офіційного доходу;
  • Виконання умов кредитного договору та умов Програми підтримки.

Бонус: відсотки сплачує ФРП!

Додаткові обмеження: не може бути «зеленого тарифу».

Банки-партнери ФРП: Глобус, Сенс, Укргаз, Приват, Ощад, БіЗ.

2. ОСББ та ЖКГ

 Пропонуємо скористатися:

  • Програма підтримки Фонду енергоефективності ГрінДім.
  • Об’єднання мають бути учасниками програми ФЕ ГрінДім.
  • Компенсація вартості обладнання СЕС у розмірі 70%, але не більше 1 млн грн та вартості двох енергоаудитів (сертифікації) в межах 70% їх вартості, але не більше 15 тис. грн кожний.

Бонус: Можливі додаткові гранти за місцевими регіональними програмами. Можливе поєднання з програмами кредитування по 5-7-9, як правило без застави.

Обмеження (складнощі): Будинок має відповідати технічним умовам Програми ФЕ ГрінДім. Виплата гранту за Програмою відбувається після реалізації проекту та сертифікації СЕС. Монтажні і проектувальні роботи за рахунок ОСББ (якщо немає регіональної підтримки Програми).

Банки-партнери: Укргаз, Кредобанк, Приват, Глобус, МТБ.

3. Бізнес

Програма Європейського банку та Ощадбанку Конкурентоспроможності та Інклюзивності МСБ

Фінансування інвестпроєктів для компаній сегменту МСБ, в т. ч. у «зелену економіку» - СЕС.

Сума кредиту до 3 млн євро на максимальний строк до 18.10.2029 р. Відсоткові ставки та комісії залежать від обраного банківського продукту Ощадбанку.

Бонуси: Можливість отримати інвестиційне заохочення (грант) в розмірі до 30% (15% інвестиції у СЕС + до 15% для підприємств, що постраждали від бойових дій або такі, що сприяють реінтеграцію ветеранів у цивільне життя) максимум до 300 тис. євро. Можливе поєднання з програмою фінансування 5-7-9.

Обмеження: Позичальник не відноситься до державного або комунального сектору економіки. Також є доволі великий перелік забороненої діяльності, яка не фінансується (зброя, військова техніка, фінансові установи, діяльність шкідлива для довкілля, тощо).

Банки-партнери: Ощадбанк.

Програма ФРП «Додай енергії твоєму бізнесу».

Інвестиції у придбання енергоефективних технологій або технологій з використанням відновлювальних джерел енергії.

Максимальна сума кредиту – еквівалент 500 тис. євро на строк до 5 років під ставку UIRD (3)+5%

Бонус: Кредит доступний для любих компаній за розміром. Компанії сегменту ММСБ можуть поєднувати систему з програмою 5-7-9.

Обмеження: Власний внесок компанії від 10%.

Банки-партнери: Укргаз, Банк Львiв.

Також існують інші програми кредитування встановлення СЕС з підтримкою ФРП з лімітами фінансування 5-500 тис. євро, до 6 років з можливістю поєднання з програмою 5-7-9:

Програма з підтримки фінансування інвестиційних проектів малих та середніх підприємств за пріоритетними напрямами

Банки-партнери: ПроКредит, Укргаз, Кредобанк, Банк Львів, Кредитвест, Укрексімбанк.

Програма мікрокредитування ФОП та ММСП.

Банки-партнери: Укргаз, Кредитвест, Банк Львів, Укрексімбанк.

Програма з кредитування ММСП України за пріоритетними галузевими напрямами.

Банки-партнери: Укргазбанк, Банк Львів, Укрексімбанк.

4. Підприємства комунальної власності під егідою ОТГ

Програми аналогічні до Бізнесу

Бонуси: В деяких регіонах розроблені місцеві регіональні програми стимулювання енергозаощаджуючих технологій. На жаль, окремих державних заохочувальних програм для ОТГ на сьогодні не впроваджено, кредитування майже на загальних вимогах.

Обмеження: Не може бути застосована програма Європейського банку та Ощадбанку Конкурентоспроможності та Інклюзивності МСБ.

5. Адміністративні та соціальні будівлі у власності (розпорядженні) ОТГ

В деяких регіонах розроблені місцеві регіональні програми стимулювання енергозаощаджуючих технологій. На жаль окремих державних заохочувальних програм на сьогодні не впроваджено, кредитування майже на загальних вимогах.

У зв’язку із цим банки не розвивають кредитні пропозиції для ОТГ.

Програма банку Sense Фінансування енергоефективності

Фінансує до 100% вартості обладнання або до 70% від загальної вартості проєкту (включаючи будівельні, проектно-монтажні роботи, послуги доставки обладнання тощо) для громад строком до 72 місяців.

Відсоткова ставка: UIRD(12)+3%

Обмеження: Розмір бюджету, прибутковість бюджету, необхідність розраховувати на власні джерела фінансування та ефект економії коштів за рахунок побудови і впровадження СЕС.