Давайте спільними зусиллями спробуємо зберегти нашу громаду від масових пожеж та разом запобігати вогняному лиху!
Переконайте своїх сусідів не спалювати суху траву
З приходом весни та встановленням теплих погожих днів нерідко так звані „господарі” приступають до прибирання території. А прибирання території в їхньому розумінні завжди пов’язане із спалюванням сухої трави, рослинних залишків та побутового сміття. Нерідко таке прибирання перетворюється в справжнє екологічне лихо, виникають великі пожежі в прилеглих лісових масивах, торфовищах та сільгоспугіддях. Аналогічним чином існує загроза для житлових будинків та господарських споруд.
І не можуть нешановні палії зрозуміти, що таким „прибиранням” вони не підвищать родючості грунту, і трава не буде краще рости. Під час пожежі знищується не тільки суха рослинність та її залишки, а й насіння, паростки дерев та корені майбутньої рослинності, земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені. Знищуються гнізда птахів, від сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні грунту (зайці, їжаки, плазуни, земноводні). Хтось згорає, хтось задихається від диму . Під час пожеж гине багато комах, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення грунту.
Нагадуємо, що за порушення правил пожежної безпеки існує відповідальність громадян.
За спалювання сухої трави та листя передбачений штраф від 3060 до 6120 грн для громадян, від 15300 грн до 21420 грн на посадових осіб.
За ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, доведеться заплатити від 6120 до 12 240 гривень.
3 березня 2022 року ВР внесла зміни до ККУ, посиливши відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Зокрема це стосується паліїв сухої трави. Відповідальність за злочини, передбачені ст.113 “Диверсія”, караються від 15 років до довічного ув'язнення. Адже масштабні вогнища можуть розцінювати як подання світлових сигналів ворогу. Водночас задимлення обмежує видимість та огляд місцевості бійцями Збройних Сил України та територіальної оборони.
За знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених посадок навколо населених пунктів, вздовж залізниці загрожують найбільші штрафи – 90 000-150 000 грн.
Якщо під час пожежі внаслідок спалювання трави чи листя загинули люди, за це загрожує від двох до п’яти років ув’язнення.
Як діяти, коли ви побачили, що хтось палить листя або траву?
- Поясніть палію, в чому небезпека та незаконність таких дій. Штраф за спалювання листя становить від 3060 гривень.
- Якщо це не допомогає, тоді зафіксуйте порушення за допомогою фото або відео як доказ.
- Викликайте поліцію або зверніться на „101”
- Представник поліції має скласти протокол про вчинення адміністративного порушення.
Крім іншого гасіння пожеж вимагає затрат значних коштів. Рятувальники, які виїжджають на такі виклики, фактично, змушені використовувати резерви не за призначенням, а тому можуть просто не встигнути туди, де справді буде потрібна термінова допомога.
Нещодавно, а саме 11 березня 2024 року для ліквідації загоряння сухої трави, чагарників та очерету в районі с. Костюхнівка було задіяно три пожежних автомобілі та 10 чол. особового складу.
Давайте спільними зусиллями спробуємо зберегти нашу громаду від масових пожеж та разом запобігати вогняному лиху!