Шановні власники багатоквартирних будинків

  • 903

Фото без опису

Управління багатоквартирним будинком – це запорука комфортного проживання співвласників та збереження власного майна

Розпочата реформа житлово-комунального господарства України розширила права співвласників багатоквартирних будинків та надала можливість брати управління власним будинком у свої руки. Жителі багатоквартирних будинків отримали право самостійно обирати одну з трьох форм управління передбачених Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», зокрема:

1. створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ), що дозволить самостійно утримувати власний будинок;

2. залучення до управління будинком управителя, якого співвласники обирають самостійно, або у разі не прийняття рішення про форму управління, управителя на конкурсній основі призначає селищна рада;

3. самостійне управління багатоквартирним будинком, не створюючи ОСББ та не залучаючи управителя.

Для того, щоб співвласники багатоквартирних будинків змогли обрати для себе оптимальну форму управління, вони насамперед повинні бути зацікавлені в покращенні своїх житлових умов, зокрема, отриманні якісних послуг, прозорих розрахунків тощо.

Саме тому, перший крок – це ініціювання та проведення загальних зборів усіх мешканців квартир у будинку та публічне обговорення можливих варіантів щодо форм управління.

Другий крок – обрання оптимальної форми управління з запропонованих трьох. Це рішення приймається голосуванням співвласників багатоквартирного будинку.

Однією з форм управління багатоквартирним будинком є створення ОСББ, як колективного органу, який представлятиме спільні інтереси співвласників будинку.

Процес утворення ОСББ починається зі створення ініціативної групи, мінімум з трьох власників будинку та відповідає за підготовчу роботу по створенню ОСББ.

Після створення ОСББ співвласники багатоквартирних будинків керуючись статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» самостійно визначатимуть дату проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, технічного переоснащення спільного майна будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт, перелік та розмір витрат на управління багатоквартирним будинком у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами тощо.

Друга форма управління багатоквартирним будинком, що передбачена Законом – управитель – фізична особа-підприємець або юридична, яка за договором із співвласниками забезпечує утримання, ремонт багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Ініціатива щодо залучення управителя до управління будинком приймається рішенням співвласників на зборах. Для цього необхідно створити ініціативну групу з трьох співвласників будинку та скласти протокол її створення; провести роз`яснювальну роботу серед жителів свого будинку, щодо обрання форми управління будинком; повідомити співвласників не менше ніж за 10 днів про проведення загальних зборів. У разі прийняття зборами рішення про обрання управителя, укласти договір з управителем.

Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління, який укладається та підписується уповноваженою зборами особою чи особами. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін згідно зі статтею 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та зазначається у договорі з управителем. Договір укладається на умовах, затверджених на зборах співвласників та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками та управителем.

У разі якщо співвласники будинку, в якому не створено ОСББ, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком селищна рада  проводить конкурс та призначає управителя відповідно до вимог законів. За таких умов, ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком у разі визначення управителя селищною радою на конкурсних засадах визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

Співвласниками, можуть самостійно обирати підприємство, яке здійснюватиме обслуговування будинку, не створюючи ОСББ та не залучаючи управителя.

Самостійне управління будинком здійснюється через загальні збори співвласників, без створення юридичної особи.

Слід зазначити, що з моменту набранням чинності законопроекту  «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (наразі законопроект знаходиться на розгляді у Верховній Раді України) діючий надавач послуги, а саме: Маневицьке ВУЖКГ не зможе надавати  комунальні послуги з утримання будинку. Постане питання обслуговування внутрішньобудинкових мереж водопостачання та водовідведення і електропостачання місць загального користування (під’їзди, підвали) у Ваших будинках.

Отже, яку форму управління багатоквартирним будинком обрати та взяти відповідальність за управління власного багатоквартирного будинку означає визначитися та зробити проживання у власному будинку комфортнішим можете лише Ви самі та мешканці Вашого будинку.

За додатковою інформацією звертайтеся до Відділу капітального будівництва,  житлово-комунального господарства, благоустрою, розвитку інфраструктури та комунальної власності Маневицької селищної ради.